Schedules

Schedules

Summer Schedule

Schedule from Juli 13th until Juli 31st

Note: Some of our regular classes - and our open classes during holiday periods - require registration. When a minimum of four students register for a particular class, the class is carried out. Please sign up for your class via online registration here. Our classes in Küsnacht take place as on schedule without needing registration during school periods.

Live Classes available with school classes

  • Yen Han: Zoom Meeting ID: 785-057-0729 / Password: YHDance
  • Filipe Portugal : Zoom Meeting ID :
  • Arman Grigoryan: Zoom Meeting ID:
  • Dmitri Govorukhine: Zoom Meeting ID:
  • Galina Mihaylova: Zoom Meeting ID :
  • Craig Davidson: Zoom Meeting ID:

Monday

09:15 - 10:15 Pilates Regula Margelist A
14:30 - 15:30 Baby Ballett (4-5 Jahre) Galina Mihaylova A
15:45 - 16:45 Ballett Anfänger (6-7 Jahre) Galina Mihaylova A
16:30 - 17:45 Ballett Mittelstufe (8-9 Jahre) Craig Davidson B
17:00 - 18:45 Ballett Intensiv (ab 10 Jahren) Dimitri Govorukhine A
18:00 - 19:00 Ballett Boys-Klasse (8-10 Jahren) Craig Davidson B
19:00 - 20:15 Modern Tanz Dominik Slavkovsky B
19:30 - 20:45 Ballett Open Class (erwachsene Anfänger/Mittelstufe) Dimitri Govorukhine A

Tuesday

10:00 - 11:30 Ballett Open Class (erwachsene Mittelstufe) Dmitry Govoroukhine A  
16:00 - 17:00 Ballett Anfänger (6-8 Jahre) Yen Han A Z
16:20 - 17:20 Charaktertanz Natalia Snezina B  
17:15 - 19:15 Ballett Intensiv (ab 9 Jahren) Yen Han A Z
17:35 - 18:35 Ballett Boys-Klasse (6-7 Jahre) Dmitry Govoroukhine B  
19:30 - 20:30 Body Conditioning/Stretching/ /Adult Open Class Yen Han B  
19:30 - 21:00 Ballett für Erwachsene Semester Klasse (mit Voranmeldung) Dmitri Govorukhine A  

Wednesday

09:00 - 10:00 Pilates Regula Margelist B  
10:00 - 11:30 Ballett Open Class (erwachsene Anfänger) Yen Han A  
13:15 - 14:15 Baby Ballett (4-5 Jahre) Natalia Snezina A  
14:30 - 15:30 Ballett Anfänger (6-8 Jahre) Natalia Snezina B  
15:15 - 16:30 Ballett Mittelstufe (ab 9 Jahren) Filipe Portugal A  
15:45 - 16:45 Floor-Barre/Stretching Natalia Snezina B  
17:00 - 18:00 Ballett Spitzentanz Variations Natalia Snezina B  
17:00 - 18:30 Ballett Boys-Klasse (ab 10 Jahren) Filipe Portugal A  
18:30 - 19:30 Tai Chi/ Qi Gong Monica Gonzalez B  
19:30 - 21:00 Ballett für Erwachsene Semester (mit Voranmeldung) Arman Grigoryan A  

Thursday

09:00 - 10:00 Pilates Caroline Nikolaus B
16:00 - 17:00 Ballett Anfänger (Mädchen, 6-8 Jahre) Craig Davidson B
17:00 - 19:00 Ballett Intensiv (ab 9 Jahren) Dmitry Govoroukhine A
18:00 - 19:15 Ballett Boys-Klasse (8-10 Jahren) Craig Davidson B
19:15 - 20:30 Modern Dance Dominik Slavkovsky B
19:30 - 20:45 Ballett Open Class (erwachsene Anfänger/Mittelstufe) Filipe Portugal A
20:50 - 21:20 Spitzentanz für Erwachsene I Filipe Portugal A

Friday

10:00 - 11:30 Ballett Open Class (erwachsene Mittelstufe) Craig Davidson A  
17:00 - 18:00 Charaktertanz Natalia Snezina B  
17:00 - 18:30 Ballett Anfänger/Mittelstufe (ab 9 Jahren) Dmitry Govoroukhine A  
18:15 - 19:15 Ballett Spitzentanz I Natalia Snezina B  
19:30 - 21:00 Ballett für Erwachsene Semester (mit Voranmeldung) Dmitry Govoroukhine A  

Saturday

10:00 - 11:00 Ballett-Fitness (Open Class) Yen Han B  
10:00 - 11:30 Ballett Mittelstufe Dmitry Govoroukhine A  
11:30 - 13:00 Ballett Boys (ab 10 Jahren) Craig Davidson B  
12:00 - 13:30 Ballett Open Class (erwachsene Mittelstufe) Dmitry Govoroukhine A  
13:45 - 14:45 Ballett Open Class/Spitzentanz für Erwachsene II Dmitry Govoroukhine A  
13:30 - 14:45 Ballett Anfänger/Mittelstufe (7-9 Jahre) Yen Han B Z
15:15 - 17:00 Ballett Intensiv (ab 9 Jahre) Yen Han A Z

Sunday

10:00 - 11:00 Baby Ballett (4-5 Jahre) Yen Han A Z
11:15 - 12:15 Ballett Anfänger (6-7 Jahre) Yen Han B Z
11:30 - 13:30 Ballett Intensiv (ab 10 Jahren) Dmitri Govorukhine A  
12:30 - 13:30 Ballett Anfänger (8-9 Jahre) Yen Han B Z
13:45 - 14:45 Body Conditioning/Stretching/ /Adult Open Class Yen Han B  
14:00 - 15:30 Ballett Open Class (erwachsene Anfänger/Mittelstufe) Dmitri Govorukhine A  

Monday

10:00 - 11:30 Ballett Open Class (erwachsene Anfänger/Mittelstufe) Yen Han A  
16:00 - 17:00 Ballett Anfänger (Mädchen, 6-8 Jahre) Yen Han A Z
17:30 - 19:00 Ballett Mittelstufe (ab 9 Jahren) Yen Han A Z
19:30 - 20:45 Ballett Open Class (erwachsene Anfänger/Mittelstufe) Filipe Portugal A  

Tuesday

09:00 - 10:00 Pilates Caroline Niklaus A
14:15 - 15:45 K+S Gymnasium (Profi-Ballett) Craig Davidson B
16:00 - 17:00 Baby Ballett (4-5 Jahre) Galina Mihaylova A
16:00 - 17:00 K+S Gymnasium (Repertoire Rehearsal) Craig Davidson B
17:15 - 18:15 K+S Choreographic  Workshop Ken Ossola B
17:15 - 18:45 Anfänger/Mittelstufe Ballett (ab 8 Jahren) Filipe Portugal A
19:30 - 20:45 Ballett Open Class (erwachsene Anfänger/Mittelstufe) Filipe Portugal A

Wednesday

14:00 - 15:00 Ballet Anfänger (6-8 Jahre) class will open with enough registrations  
14:15 - 15:45 K+S Gymnasium (Profi-Ballett) Yen Han B
15:30 - 16:45 Ballett Variationen (ab 9 Jahren) class will open with enough registrations  
16:00 - 17:00 K+S Gymnasium (Repertoire Rehearsal) Yen Han B
17:15 - 18:15 K+S Choreographic Workshop Ken Ossola B

Thursday

10:00 - 11:30 Ballett Open Class (erwachsene Anfänger/Mittelstufe) Yen Han A  
14:15 - 15:45 K+S Gymnasium (Profi-Ballett) Filipe Portugal B  
16:00 - 17:00 Baby Ballett (4-5 Jahre) Yen Han A Z
16:00 - 17:00 K+S Gymnasium (Repertoire Rehearsal) Filipe Portugal B  
17:15 - 18:45 Ballett Anfänger/Mittelstufe (ab 9 Jahren) Yen Han A Z

Friday

09:00 - 10:00 Tai Chi/Qi Gong Monica Gonzalez B
14:15 - 15.45 K+S Gymnasium (Profi-Ballett) Yen Han B
16:00 - 17:00 K+S Gymnasium (Repertoire Rehearsal) Filipe Portugal B
16:00 - 17:00 Ballet Anfänger (6-8 Jahre) Galina Mihaylova A
17:15 - 18:45 Ballet Mittelstufe (ab 9 Jahren) Filipe Portugal A
19:30 - 20:45 Ballett Open Class (erwachsene Anfänger/Mittelstufe) Filipe Portugal A

Saturday

11:30 - 13:00 Ballett Boys (ab 10 Jahren) Craig Davidson/ Filipe Portugal A
13:30 - 15:00 Ballet Open Class (Erwachsene Mittelstufe) Craig Davidson/ Filipe Portugal A